Aké lepiace tuženie použiť na rôzne druhy látok

Vytvorené7. 12. 2023

Každý sa pri šití stretol s tým, že sa látka vo šve krabatila, naťahovala kam nemala, alebo ušitý kúsok na nás divne visial, ale pritom sme žiadnu chybu pri šití neurobili. Tomu všetkému sa dá zabrániť.

Stačí vziať do ruky žehličku, lepiacu výstuž a pustiť sa do podlepovania problematických častí, ich spevnenia a vytvarovania. Potom sa nám už nestane, že výstrih pri blúzke bude odstávať, golier ležať, klopa na saku nebude držať tvar av kabáte nebudeme vyzerať, akoby sme práve zmokli.

Prečo látky spevňovať pomocou výstuže

Hlavnou úlohou každej výstuhy je vystužiť a spevniť, ale pritom sa musia ponechať vlastnosti vystuženého materiálu. Preto je dôležité voliť vždy vhodnú výstuž na daný materiál. Na jemné materiály siahnuť po výstuži s nižšou gramážou, ktorá pri látke ponechá jej jemnosť a vzdušnosť. Oproti tomu na kostýmové a vlnené materiály použiť silnejšie výstuhy, ktorá bude dobre držať tvar napríklad klopy, goliera alebo rázporku. Môže sa to zdať ako veľká alchýmia, ale nie je.

Niekoľko rád na začiatok:

  1. nikdy nepoužívajte paru!!!

  2. v priebehu nažehľovania lepiacej vložky nemeňte teplotu

  3. ak sa nedarí nažehliť – viac pritlačte na žehličku a predĺžte dobu nažehľovania

  4. žehlite cez navlhčenú handričku alebo papier na pečenie

  5. žehličku prikladať na lepiacu výstuž

  6. po nažehlení nechajte látku vychladnúť na rovnej ploche

  7. používajte výstuhu určenú na daný materiál, aby vystužené miesto nebolo príliš tuhé

Druhy lepiacich výstuží

Poďme sa spoločne pozrieť na rozdiely medzi nažehľovacími vložkami a lepiacimi prúžkami, ktoré sú na eshope v kategórie galantérie a na kamenných predajniach.

Rašľovacia podlepovacia vložka

Rašľovacia podlepovacia vložka v čiernej a bielej farbe je netkanou textíliou s vyšším podielom viskózy, ktorá zaisťuje mäkkosť tejto univerzálnej vložky a je s jednostranne naneseným lepením. Pokiaľ je potrebné, je možné na seba podlepovaciu vložku vrstviť a tým získať väčšiu pevnosť. Je vhodná predovšetkým pre celoplošnú fixáciu predných dielov sák a kabátov, ale aj na podlepenie vreciek, podsádok, nárameníc, gombíkových dierok a pásikov .

Podlepený materiál rašľovacou vložkou je možné prať maximálne na 40 ° C a nepoužívať sušičku , aby nedošlo k jej odlepeniu a poškodeniu.

Vlizelín šedej a bielej farby

Vlizelín s jednostranne bodovo alebo plošne naneseným lepidlom v gramáži 24 g/m2 a 33 g/m2 patrí medzi najuniverzálnejšie výstuhy so širokým použitím, je mäkkým a poddajným materiálom. Podlepovacia vlizelínová vložka je vhodná na podlepenie ľahkých až stredne ťažkých materiálov, vreciek, výstrihov, golierov a manžiet pri blúzkach, alebo na podlepenie krajov na spevnenie pri šití.

Látky podlepené vlizelínom je možné prať maximálne na teplotu 40 ° C, aby nedošlo k jej odlepeniu a pri praní nedochádza k strate na objeme tuženia. Neodporúčame používať sušičku.

Lepiace tuženie do opasku

Ako už názov napovedá, jedná sa o lepiace tuženie určené do opasku nohavíc a sukní. Lepiace tuženie je s jednostranne naneseným lepidlom a ušité oblečenie je možné prať maximálne pri 40 ° C, aby nedošlo k odlepeniu výstuže.

Tuženie do opasku má vyznačené sklady, ktoré vedú k presnému šitiu a zloženiu opasku. Odporúčame najprv nažehliť výstuž na látku, potom pomocou naznačených čiar zložiť a opasok prežehliť. Lepšie sa nám s opaskom bude pracovať a zachováme si jeho presný tvar.

Podlepovacie vlizelínové pásky

Vlizelínové podlepovacie pásky s jednostranne naneseným lepidlomtenké a nepridávajú látke na objeme. Opasky sú jemné a nemusíte sa báť, že podlepené miesto bude silnejšie a nevzhľadne vyznačené. Pri natiahnutí musíme dávať pozor, aby nedošlo k ich pretrhnutiu.

Lepiace pásky sú ideálne na miesta, kde potrebujeme zamedziť pružnosť látky, jej vlneniu a naťahovaniu pri šití. Je skvelý pomocník pri všívaní zipsu do jemných a pružných materiálov, všívania rukávov a našívania pásikov s aplikáciami.

Obojstranne lepiace vlizelínové pásky

Obojstranne lepiaca páska je vhodná na elegantné zakončenie spodných dĺžok u sukní, nohavíc, sák a kabátov. Po nalepení nie je potrebné prešívať okraje a váš výrobok bude vyzerať ako luxusný kúsok z drahého butiku.

Manipulácia s obojstranne lepiacou páskou je jednoduchá. Najprv položte lepiacu pásku na látku papierom hore a zažehlite ju pomocou žehličky. Po vychladnutí odstráňte papier a položte druhú stranu látky a prežehlite. Opäť nechajte na rovnom mieste vychladnúť.

Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie