Rýchly návod na ušitie jednodielnych a dvojdielnych plaviek.

Vytvorené20. 6. 2024

Leto je v plnom prúde a vy stále hľadáte tie dokonalé dvojdielne plavky, ktoré vám padnú ako uliate? Pobehujete z jedného obchodu do druhého, skúšate jedny plavky za druhými a stále to nie je ono?

Máme pre vás fantastické riešenie, ktoré je jednoduché, rýchle a hlavne účinné. Poďme si spoločne ušiť vlastné dvojdielne plavky! Behom chvíľky si vytvoríme kúsok, ktorý vám bude farebne aj štýlovo vyhovovať, a ako bonus bude to vaše vlastné dielo. Napokon môžete mať plavky, ktoré sú presne podľa vás. Už žiadne príliš tesné alebo príliš voľné plavky - len tie, ktoré vám padnú ako uliate. Takže čo na to hovoríte?

Pusťme sa do toho a vytvorme si plavky snov. Je to jednoduchšie, než si myslíte, a výsledok bude stáť za to! Pripravte si látku, nite a šijací stroj – ide sa šiť!

Aký materiál je na plavky ideálny?

Ideálnou látkou na plavky je samozrejmo pevnejšia plavkovina s leskom alebo bez lesku. Lesk nie je jediný čím sa plavkoviny od seba môžu líšiť. Dôležitou vlastnosťou je UV ochranný faktor UPF 50 , ktorý neprepustí k pokožke viac ako 98% slnečných lúčov a vyrovná sa opaľovaciemu krému s faktorom 50.

Ochrana pred slniečkom je dôležitá, ale nemusíme sa báť ani funkčného úpletu , ktorý pri natiahnutí nepresvieti, nekrčí sa, rýchlo schne a nevznikajú na ňom nežiaduce žmolky.

Na plavky budeme potrebovať:

0,6 m plavkoviny alebo pevnejšieho funkčného úpletu

1 ks šijacej nite

1,2 m elastického prúžku

A čo je najlepšie? Máme pre vás pripravené sety a vy nemusíte zháňať látku, niť a ani strih, ktorý je vo veľkosti 32-54 . V sete nájdete všetko čo potrebujete, aby ste mohli začať šiť. Všetky sety nájdete v kategórii - Sety na plavky .

Postup ušitia spodného dielu plaviek:

 • Na plavkovinu si položíme všetky diely, pridáme 0,8 cm na šev a vystrihneme . Stredový diel si vystrihneme buď aj z plavkoviny alebo z jemného úpletu.
 • Na seba položíme predný a zadný diel lícom k lícu a na bokoch zošijeme . Spoločne s bokmi v jednom kroku zošijeme spodnú časť nohavičiek .
 • Zošijeme pruh látky určený do pása , ktorý potom preložíme na polovicu a všijeme do pása spodného dielu plaviek pomocou pružného stehu alebo overlocku . Pruh z plavkoviny je možné nahradiť aj pružnou gumou vhodnou na športové oblečenie.
 • Stredový diel si pozdĺž krátkych strán zahneme a všijeme do spodnej časti plaviek .
 • Po obvode nohavičiek si z rubovej strany prišijeme elastický prúžok , ktorý pri šití ľahko naťahujeme . Kraj nohavičiek zahneme do rubu a pomocou pružného stehu po obvode prešijeme .

 

Postup ušitia horného dielu plaviek:

 • Na plavkovinu si položíme všetky diely, pridáme 0,8 cm na švy a vystrihneme .
 • Zošijeme stredový šev košíčka a pripraveným kratším prúžkom olemujeme vnútornú časť košíčka . Pokiaľ chceme košíčky dvojité, odstrihneme si diely košíčkov 4x, zošité diely položíme rubom na rub a spoločne olemujeme.
 • Druhým dlhším pruhom látky olemujeme košíček z druhej strany a zvyšok pruhu zložíme a vytvoríme z neho ramienko .
 • Zmeriame si obvod pod prsiami a odstrihneme si pruh látky s pridaním 0,8 cm na švy . Jeho dĺžka bude 2/3 obvodu. Pruh látky je možné odstrihnúť aj zo širokej gumy vhodnej na športové oblečenie.
 • Pruh látky alebo gumy si zošijeme pomocou pružného stehu .
 • Na hornom okraji pruhu si nameriame umiestnenie vrchných dielov plaviek a umiestnenie ramienok . Ramienka aj vrchné diely plaviek si položíme lícom k líci k pruhu a pružným stehom prišijeme . Otočíme do rubu a celý horný okraj zahneme a prešijeme pružným stehom .
 • Spodný okraj pruhu zahneme do rubu a prešijeme . Na spodný okraj pruhu v mieste zadného dielu je možné našiť pružným stehom elastický prúžok, ktorý jemne naťahujeme a horný diel plaviek bude lepšie držať na mieste.

 

Plavky sú hotové a je najvyšší čas zbaliť ich do tašky, prihodiť na to opaľovací krém, uterák a vyraziť smer najbližšiu pláž.

Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie