Slovníček pojmů
Atlasová väzba „A“
Atlasová väzba sa vyznačuje vysokým leskom, hedvábnym omakom, malou odolnosťou voči odieraniu. V striede atlasovej väzby sú tie väzné body, ktoré sa navzájom nedotýkajú, a je ich menej. V osnovnom atlase sa navzájom nedotýkajú útkové väzné body av útkovom atlase sa nedotýkajú osnovné väzné body. Najmenší atlas je možné vytvoriť iba 5x5 väzných bodov v striede. Delší úsek nití z lícnej strany vytvorí hladký, lesklý povrch s volnou strukturou a väčším posunom nití. Odvodeniny od atlasovej väzby nazývame zosilnený atlas, vzorovaný atlas, stínovaný atlas. Medzi tkaniny s atlasovou väzbou patrí satén, klot, flauš, atlas, dyftín.
Bavlna
Bavlnená látka sa vyrába z vlákien bavlnovníka. Bavlnená látka je vyrobená z bavlnárskych alebo spriadateľných chemických vláken, textilných odpadov týchto vláken alebo ich zmesí tak, že má vzhľad aj charakter bavlnených vláken. Bavlna ľahko prijíma farbivo a dobre sa perie. Bavlna má mnoho podob: od gázovyn a ľahkého batistu až po silný a pevný mančester a denim. Ako pletenina je bavlnená látka mäkká a poddajná, splývavá a má dobré tepelné izolačné vlastnosti. Bavlnená látka sa dá dobre prať. Často sa bavlna používa so syntetickými vláknami, predovšetkým v nekrčivej podobe. Bavlnená látka poskytuje široké možnosti uplatnenia na osobné prádlo, dámske, pánske aj dětské odevy, módne doplnky.
Dekoračné látky
Použitie kvalitných dekoračných látok je predovšetkým na čalúnenie, závesy a iné. Naše dekoračné látky sú vyrobené z bavlny, viskózy alebo polyesteru. Bavlna je tkanina zo semien rôznych odrôd bavlnovníka. Vlákno bavlny má vysokú odolnosť proti teplu. V teplej ani vriacej vode sa nemení, za mokra získava pevnosť a ťažnosť. Viskóza, ktorá je tiež obsiahnutá v našich dekoračných látkách je textilné vlákno vyrobené z xantogenátu celulózy, rozpustené v roztoku hydroxidu sodného. Predvolenou surovinou je celulóza z dreva ihličnatých stromov.
Džínsovina
Slovo džínsovina je nesprávny, ale veľmi často používaný názov pre denim. Džínsovina sa najviac presadzovala v 70. rokoch 20. storočia. Džínsový odev sa vyrába pre ženy, mužov aj deti. Džínsovina je zhotovená z bavlnárskeho alebo vlnárskeho denimu. Odev z džínsoviny je väčšinou ležérny, voľný, športový. Je bohato štepovaný, často niťou odlišnej farby, a opatrený početnými našívanými vreckami a zipsami. Džínsová látka sa používa na nohavice, bundy, košele a sukne, topánky a doplnky.
Flanel
Plošná textília z bavlnených a vlnených priadzí. Názov bol odvodený z welského gwelamen - flannen ustálený na flanel .
Flanel môže byť tkaný v plátnovej či keprovej väzbe s použitím česaných, alebo mykaných priadzích. Flanel sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami. Medzi najvýznamnejšie vlastnosti flanelu patrí mäkký omak, hustý vlas z lícnej strany, občas aj z rubovej strany. Flanel pre svoju mäkkosť je často používaný na detské oblečenie, košele, blúzky, obliečky, pyžamá či detské overaly na spanie.
Údržba 100% bavlneného flanelu je veľmi jednoduchá, žehlenie nie je nutné a pranie sa odporúča na 40 ° C po rube.
Hodváb
Hodváb sa získava zo zámotkov húseníc umelo pestovaného motýľa – priadky morušovej. Už v starej Číne bol hodváb veľmi cenený a výroba hodvábu bola utajovaná dovtedy, kým bolo niekoľko zámotkov prepašovaných na stredný východ. Hodvábne vlákno je veľmi pevné. Hodvábne tkaniny majú rôznu gramáž a štruktúru. Použitie hodvábu je od ľahučkých závojov až po ťažké čalúnnické tkaniny. Niektoré typy sa musia prať v ruke, iné je možné prať v práčke, väčšinou sa však hodváb nesmie čistiť chemicky. Hodváb je mimoriadne pevný a dobre sa farbí. Dupion -planý hodváb má stredne jemné vlákno a nemožno ho vždy rovnomerne napnúť. Dupion obsahuje ľan, preto má uzlíčky a je žíhané.
Kárované látky a pruhy
Vzory na károvaných a pruhovaných látkach sú obvykle tvorené väzbou tkaniny, vytvorený použitím dvoch i viacerých farieb priadzí v osnove a útku, čím vzniká vzor v tvare štvorca alebo obdĺžnika Ďalším spôsobom vzorovania na károvaných a pruhovaných látkach je tlač na lícovej strane utkanej látky. Pestrosť károvaných a pruhovaných látok je veľmi rozmanitá. Môžeme použiť najrôznejšie množstvo farieb nití a väzieb. Kárované a pruhované látky sa používajú na obrusy, závesy, lôžkoviny aj odevy.
Keprová väzba „K“
Typické pre keprovú väzbu sú zvislé riadky smerujúce buď sprava doľava, alebo opačne. Podľa prevahy nití v striede rozdeľujeme keper na osnovný a útkový. Pri osnovnom kepre sa útkové väzné body dotýkajú iba v šikmom smere. U útkového kepru je to naopak. Základný keper je trojväzný, väzných bodov môže byť v striede aj viac. Tkaniny v keprovej väzby sú mäkšie a pružnejšie. Používa sa prevažne pre bielizňové výrobky, vrchné a pracovné odevy. Medzi tkaniny s keprovou väzbou radíme barchet, kašmír, spen, loden, fulé, denim.
Kocky
Vzory na kockovaných látkach sú obvykle tvorené väzbou tkaniny. Vytvárané použitím minimálne dvoch odlišných farieb pre osnovné a útkové nite. Vzor kockovaných látok môže vzniknúť aj pomocou tlače na lícnu stranu v tvare kociek a obdĺžnikov. Môžeme mať nepreberné množstvo vzorov ako sú káro, kocka, okenné káro, glenček, esterhýzy, tartan, vichy káro. Kockované látky sa používajú na obrusy, závesy, lôžkoviny aj odevy.
Kostýmové látky
Kostýmové látky sa používajú na výrobu dámskeho vrchného oblečenia, ktoré sa skladá z dvoch samotných častí, pokrývajúcich hornú a dolnú časť tela. Kostým je najčastejšie zhotovený z jednej rovnakej tkaniny alebo pleteniny. Svojím tvarovým riešením s použitím rozmanitého materiálu môže slúžiť na najrôznejšie príležitosti. Z kostýmových látok sa šijú saká, nohavice, sukne a pod.
Koženka
Z nedostatku prírodných surovín a ich vysoké ceny boli pokusy vyrobiť syntetické usne. V 18. storočí sa začali vyrábať tzv. voskové plátna – dnešná koženka.
Koženky rozdeľujeme do základných skupín - obuvnícke, galantérne a odevné. Koženky vznikajú nánosom na rôzne druhy podkladových materiálov – tkanina, pletenina a netkaná textília. Nános polyméru koženky tvorí lícnu stranu materiálu. V súčasnej dobe sa na nános používajú - polyuretán (PUR), polyakrylát (PAN), polyvinylchlorid (PVC) buď samostatne, alebo v kombinácii.
Povrch koženky nie je kĺzavý oproti ostatným materiálom. Pri šití sa odporúča teflónová pätka alebo povrch koženky natrieť silikónovým olejom. Pätka po koženke lepšie kĺže a nedochádza k presekávaniu.
Čipky
Čipka je vzdušná, priehľadná látka s opakujúcim sa vzorom. V dnešnej dobe sa čipka vyrába prevažne strojovým spôsobom, ale v poslednej dobe ručná výroba čipky nachádza svoje miesto na trhu. Čipka je tvorená vzájomným prepojením viacerých sústav nití. Čipky môžeme deliť podľa spôsobu výroby na paličkované čipky, sieťované čipky, pletené čipky, šité čipky, frivolitky a háčkované čipky. Čipka je vyrábaná v pestrej škále farieb, vzorov a štruktúr. Čipka sa používa na výrobu dámskych odevov, bielizne a bytového textilu.
Látky s flitrami
Látky s flitrami sa vyrábajú z umelých alebo syntetických vlákien. Flitrové látky sa môžu želiť iba vlahou žehličkou. Pokiaľ s flitrovou látkou zaobchádzame správnym spôsobom, žehlenie nie je potrebné. Dobrou vlastnosťou flitrových látok je ich malá zrážanlivosť a nekrčivosť. Flitrové látky sú veľmi náročné na spracovanie. Musíme dávať pozor pri strihaní, šití a ošetrovaní hotového odevu. Flitrové látky vždy striháme medzi pliešky. Flitrové látky je možné použiť na slávností šaty, kostýmy.
Ľan
Ľanové látky majú rôznorodé využitie, od jemnej vreckovky, posteľného a stolného textilu až po ľahké šatovky, pánske obleky, pracovné odevy či pevnú plachtovinu alebo na technické účely. Ľanová látka je chladivá, hladká, máva pekný lesk, je pevná a značne odolná proti oderu. Na omak je ľanová látka tuhšia. Ľanová látka je málo nasiakavá a odolná proti zašpineniu. Ľan je spriadateľné vlákno rastlinné, ktoré patrí k najstarším textilným vláknam, pestovaným už začiatkom 4.tis.pr. nl Ľan používali Egypťania na balenie múmií. Ľanová látka je vyrobená z ľanových vlákien, alebo ich zmesí s bavlnenými, príp. chemickými vláknami. Ľan je tiež používaný ako zložka prírodného hodvábu- Dupion.
Menčester
Názov menčester je odvodený od anglického mesta Manchester, kde sa látka vyrába.
Menčester je vlasová tkanina tkaná plátnovou väzbou. Plátnovú väzbu menčestru tvoria dve osnovné nite s dvoma útkami (základný a vlasový). Ďalšie osnovné nite viažu iba v základnom útku a vznikajú pozdĺžne vlasové prúžky – menčester . Šírka prúžkov je závislá na poštu osnovných nití, ktoré prevádzkujú so základnými útokmi.
Využitie menčestra je široké - saká, nohavice, kabáty, vesty, odevné a bytové doplnky.
Plátnová väzba „P“
Medzi najjednoduchšie väzby radíme väzbu plátnovú. Vyznačuje sa striedaním osnovných a útkových väzných bodov vo vodorovnom a zvislom smere. Väzba plátnová má rovnaký vzhľad na lícnej aj rubnej strane, ktorý je zapríčinený štyrmi väznými bodmi. Väzba je s porovnaním s ostatnými väzbami veľmi hustá, pevná a odolná. Odvodeniny plátnovej väzby: ryps pozdĺžny, ryps priečny a panama. Plátnová väzba sa najčastejšie používa pri textíliách na bielizeň, podšívky, vrchné oblečenie, kapsoviny a bytový textil. Tkaniny s plátnovou väzbou sú napr. batist, taft, popelín, fresko, tvíd.
Organza
Vďaka pokroku vo výrobe syntetických vlákien je dnes možné zohnať celý rad ľahkých textílií romantického vzhľadu. Organza je tuhá tkanina malej hmotnosti, z prírodného alebo chemického hodvábu, tkaná v plátnovej väzbe. Organza je látka lesklá, dosť kĺzavá a ľahko sa štiepi. Organza sa žehlí len veľmi vlažnou žehličkou. Výhodou pri organze je jej malá zrážanlivosť a nekrčivosť. Organzu je možné použiť na ľahké dámske šaty, kostýmy, svadobnú dekoráciu, závesy, obrusy.
Plavkovina
Plavkoviny dnes radíme medzi vyhľadávané látky na šport, pobyt v aquaparku a welness hoteloch. Požiadavky na kvalitu plavkoviny sa stále zvyšujú. Musí spĺňať vysokú odolnosť voči prírodným vplyvom (slnko, morská voda, krémy...). Medzi vlastnosti radíme pružnosť v smere osnovy a útku, pevnosť vo šve a príjemný omak. Plavkovinou nazývame pletený materiál so zložením približne 80% polyamidu a 20% elastických vlákien. Plavkovinu je možné použiť na spodnú bielizeň, športové oblečenie, dámske a pánske plavky.
Pletenina
Pletenina – plošná textília tvorená vzájomne previazanou jednou sústavou nití, zdeformovaných do oblúčika. Nite môžu byť kladené vo vodorovnom smere nad sebou alebo vedľa seba v pozdĺžnom smere. Základným konštrukčným prvkom pletenín je očko – lícne a rubové. Pleteniny sa vyrábajú na pletařských strojoch – pletacie stroje na výrobu záťažných pletenín a osnovné štrajky na výrobu osnovných pletenín.
Pleteniny majú oproti tkaninám žiadané vlastnosti – mäkkosť, ťažnosť, pružnosť, splývavosť, malú alebo žiadnu krčivosť, príjemný omak a hrejivosť. Nevýhoda pletenín je vysoká párateľnosť a náchylnosť na zatrhávanie očiek.
Pleteniny majú široké využitie v odevnom priemysle, ale aj v zdravotníckom a na technické účely. V odevnom priemysle predovšetkým na bielizňový a pančuchový tovar, športové oblečenie, rukavice a odevy na denné nosenie.
Podšívky
Podšívkovina je vžitý a používaný názov pre bavlnársku a hodvábnickú tkaninu malej hmotnosti, s hladkým a lesklým povrchom, najčastejšie tkanú v atlasovej väzbe. Rukávová podšívka býva vo svetlých farbách s tmavými vlasovými prúžkami. Odevy sa opatrujú podšívkou, aby lepšie sedeli. Podšívka je ochranou medzi vrchnou látkou a spodnou bielizňou, príp. pokožkou. Nosenie vypodšívkovaných plášťov, sukní a šiat je pre ženu príjemnejšie tým, že podšívky udržujú teplo. Farebná škála podšívok je obrovská, v ponuke bývajú jednofarebné aj pestré podšívkové látky. Podšívky je možné ľahko prať, nezrážajú sa a nemusia sa žehliť.
Prešiv
Zateplená plošná textília používaná ako podšívka či prešiv . Prešiv sa skladá z dvoch vrstiev, ktoré sú navzájom spojené ozdobným prešívaním z lícnej strany. Na vrchnú časť prešitia sa najčastejšie používa polyesterová podšívka alebo netkaná textília. Spodná časť prešitia môže byť z viskózovej, syntetickej alebo polyesterovej striže. Vyrába sa pod obchodným názvom Vatelín. Spodná vrstva prešitia môže byť spojená prešitím, alebo vpichovaním.
Prešiv sa najčastejšie používa do trupovej časti vrchných odevov. Vyznačuje sa mäkkosťou, malou hmotnosťou a objemnosťou. Prešiv je možné použiť na zimné kabáty, bundy, vesty, kombinézy, ale aj prikrývky.
Zamat
Zamat je vlasová tkanina tvorená slučkami, ktoré môžu byť rezané alebo ponechané vcelku. Zloženie zamatu sa počas rokov vyvíjalo. Predtým sa zamat vyrábal iba z hodvábnych a bavlnených priadzí. V dnešnej dobe je jeho zloženie predovšetkým z polyesterových, acetátových a viskózových vlákien s prímesou elastických vlákien. Rozoznávame zamat osnovný, zamat útkový, pletený zamat a plyš. Použitie zamatov je veľmi rozmanité. Možno ho použiť na posteľnú bielizeň, plážové odevy, povlaky, obuvnícke výrobky, mikiny, športové súpravy, dekoračné účely. Zipsy sa pri zamate prišívajú ručne a radšej sa vyhneme gombíkovým dierkam, nahradíme ich háčikmi alebo skrytým zapínaním. Záložky sa u zamatu začisťujú v ruke alebo strojovo, spevňujú sa lemovkou, aby sa zamatová látka nevyťahovala.
Satén
Satén svoj názov získal z latinského seta - lesklý. Satén sa vyznačuje hladkým, lesklým povrchom a matným rubom, tkaným v atlasovej väzbe. Vyrába sa prevažne z nekonečných vlákien. Medzi vlákna môžeme radiť prírodný hodváb, viskózu, polyester a polyamid. Satény z prírodných vlákien je od umelých saténov oveľa jemnejšie ľahšie s menším leskom.
Pri šití saténu musíme dávať veľký pozor na zatrhávanie nití a odieraní. Žehlenie saténu sa odporúča pri nízkej teplote a bez pary, ktorá by mohla na povrchu zanechať nežiaduce škvrny. Satén má veľmi široké využitie. Môže byť použitý na dekoračné účely do bytu, záclony, závesy, prikrývky, šaty, sukne, blúzky, spoločenské a svadobné šaty, posteľnú a spodnú bielizeň a podšívkovinu.
Šijacie nite
Šijacie nite slúžia na spájanie jednotlivých dielov a na začistenie. Na šijaciu niť sú vyvíjané vysoké nároky na pevnosť pri šití, nosení, pružnosť, stálofarebnosť, ťažnosť a odolné voči oderu. Pre zabránenie trhaniu nite musia byť splnené požiadavky na rovnomernosť, hladkosť a odolnosť voči vyšším teplotám. Niť sa nesmie vo voľnom stave rozkrúcať a vytvárať nežiaduce slučky. Vlastnosti šijacích nití najviac ovplyvňuje materiálové zloženie, konštrukcia a konečná úprava. Šijacie nite rozdeľujeme do skupín podľa použitej priadze. Šijacie nite môžu byť bavlnené, syntetické, polyesterové, polyamidové, jadrové a šijacie nite na špeciálne účely.
Šifón
Názov pochádza z francúzskeho ''chiffon'' – handričku. Šifón je hodvábna priesvitná tkanina s jemným zrnitým povrchom. Z ekonomických dôvodov sa začal šifón tkať z umelých vlákien. Vlákna v oboch smeroch tkaniny majú jemne chrastavitý povrch, to robí tkaninu nerovnou a dodáva ju na pružnosti. Dostava nití pri šifóne je veľmi riedka, preto je tkaná v plátnovej väzbe so striedaním zákrutu S a Z v jednej zo sústavy nití.
Šitie šifónu musí byť veľmi presné. Z lícnej strany je vidieť spracovanie vnútornej konštrukcie. Žehlenie šifónu sa odporúča bez pary. Pri žehlení šifónu s parou môžu vzniknúť škvrny. Šifón sa vyznačuje veľkou škálou vzorov, farebnosti a použiteľnosti. Šifón je možné použiť na dekoračné účely do bytu, záclony, závesy, šály, ľahké blúzky, šaty, sukne, tuniky, spoločenské a svadobné šaty.
Šusťákovina
Šusťákovina či silón patrí medzi veľmi odolné plošné textílie, tkané v plátnovej väzbe s použitím polyesterových a polyamidových vlákien.
Šusťákoviny môžu byť so záterom alebo bez záteru. Pomocou záteru získava šusťákovina na svojom povrchu pevný, jemný film v jednej alebo viacerých vrstvách. Záter je na textílii nanášaný pomocou náteru, zabraňujúceho prietok vody.
Najväčšou prednosťou šusťákoviny je nepremokavosť, odolnosť voči oderu a vetru vzdornosť. Vďaka svojim vlastnostiam šusťák môžeme využiť na športové oblečenie, bundy, vesty, nohavice, otepľovacie súpravy, kombinézy a oblečky pre zvieratá.
Taft
Taft je savý a príjemný na pokožke. Taft je hodvábnická, lesklá a tuhá tkanina, s miernym kovovým leskom a jasným priečnym rebrovaním. Taft sa vyrába z prírodného alebo viskózového hodvábu. Farbené je prevažne v kuse. V rôznych obmenách rozoznávame taft alpaka, taft armyr, taft brošne, taft flér, taft glasé, taft imprime, taft chameleón a mnoho ďalších. Taft sa používa na dámske šaty slávnostného vzhľadu.
Tyl
Plošná sieťová textília alebo pletenina s jemným mriežkovaním. Názov pochádza, od francúzskeho mesta Tulle, kde sa paličkovali stuhy. Tyly sa prevažne vyrábajú z umelých vlákien. Používajú sa polyesterové alebo polyamidové vlákna. Iba u bobinet textílie sú použité jemné bavlnené priadze. Jemný bavlnený tyl prevažne používame na ručné a strojové vyšívanie ako podkladový materiál. Bavlnený tyl je možné škrobiť na výrobu dámskych klobúkov.
Tyly delíme podľa tvaru štruktúry a jemnosti otvorov. Textília je veľmi pevná, tuhá, ale s veľmi malou hmotnosťou. Vďaka svojej tuhosti tyly sú používané na výstuhu dámskych plesových a svadobných šiat. Jemný tyl je možné použiť na dámske šaty, blúzky, sukne, dekorácie do bytu, záclony a závesy.
Úplety
Úpletom je táto látka nazývaná preto, že vzniká vzájomným prepletaním slučiek nití. Úplety sú záťažné a reťazové. Reťazové úplety sú menej pružné ako záťažné a majú hladší, uzavretejší povrch. Nezávisle na technike výroby sa úplety vyznačujú vysokou pružnosťou, poréznosťou (sú vzdušné). Úplety môžu dobre udržiavať telesné teplo. Úplety sú priliehavé a menej krčivé ako bavlnené látky z rovnakej suroviny. Pri sušení by mal byť úplet vytvarovaný správneho tvaru, aby sa po vypraní nevyťahoval.
Vlnené materiály
Vlnené materiály majú dlhú tradíciu vo výrobe aj použití. Názvy vlnených materiálov sú často dovozené od dominantných vzorov – korenie a soľ, kaviár, rybia kosť.
Na výrobu vlnených tkanín sa najčastejšie používajú vlnené priadze, alebo priadze z chemických vlákien vlnárskeho staplu. Tkaniny s vyššou plošnou hmotnosťou sa vyrábajú z mykaných vlnených priadzí, kde nie sú vyčesávané krátke vlákna – zimné látky. Z česaných priadzí sa vyrábajú tkaniny ľahké, jemné, vzdušné, najčastejšie v kombinácii so syntetickými vláknami.
Vlastnosti vlnených tkanín vynikajú v tepelnej izolácii, hrejivosti, pružnosti, naparovaní, žehlení, nasiakavosti a dobrej tvarovateľnosti.
Použitie vlnených materiálov je veľmi rozmanité - pánske obleky, dámske kostýmy, plášte, nohavice, zimné sukne a saká.